Back to Alamo Scouts Home Page
PFC4th
Name Rank Class ASTC Status
ABELINE, William F. PFC GRADUATE Returned to Original Unit
Adams, John N., Jr 1LT Staff/Signal Officer
ADAMS, Paul F. PFC 8th GRADUATE Assigned to Grimes Team
ADKINS, Henry L. 1LT 9th RETAINEE Team Leader
AGUILAR, Raymond PFC 3rd GRADUATE Assigned to Farkas Team
ALFONSO, Alfred TSG 4th GRADUATE Assigned to Rounsaville Team
ALPERIN, Bernard J. 1LT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
ANDREWS, Richard G. SGT 7th GRADUATE Assigned to Shirkey Team
APPLEGATE, James H. SSG 6th GRADUATE Returned to Original Unit
Aragon, Dionisio PFC Overhead Personnel
Arata, Lawrence J. PVT Overhead Personnel
ARMSTRONG, Samuel L. CPL 3rd GRADUATE Assigned to Littlefield Team
Armstrong, Warren M. PVT Overhead Personnel
ASIS, Sabas A. SGT 4th GRADUATE Assigned to Nellist Team
AUBIN, Armand E., Jr. SGT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
AUGUSTINE, Adam S. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
BACAT, Estanislao S. PFC 5th GRADUATE Assigned to Ileto Team
BACHRACH, Franklin A. 1LT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
BAKER, Henry L. 1LT 7th GRADUATE Staff/Instructor
BALAMBAO, Fredirico 1SG 5th GRADUATE Assigned to Ileto Team
BALL, Frederic K. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
BANKS, John R. 2LT 9th War Ended While in Training
BARNES, WILLIAM F. 1LT 1st GRADUATE Team Leader
Bateman, Henry G. PFC Overhead Personnel
BAUER, Alton P. PVT 2nd GRADUATE Assigned to Dove Team
BEACH, Oliver L. PFC 9th War Ended While in Training
BEAN, James W. 1LT 9th War Ended While in Training
Beard, Johnnie Overhead Personnel
BEATTIE, Robert CPL 4th GRADUATE Returned to Original Unit
Beckworth, Milton H. 1LT Amphibious Scout Staff/Instructor
Bellikka, Arne W. PFC Overhead Personnel
BELSON, Louis J. SGT 1st GRADUATE Assigned to Barnes Team
BEMISH, Paul G. SSG 3rd GRADUATE Assigned to Littlefield Team/1 Mission
BENSON, Jack E. SGT 1st GRADUATE Assigned to Thompson Team
BERGANIO, Juan E. PFC 5th GRADUATE Assigned to Chanley Team
Berlag, Walter J. 2LT Overhead Personnel
BERNETT, Spencer D. "Cotton" CPL 7th GRADUATE Returned to Original Unit
BERTOCH, Carl A. PVT 9th RETAINEE Assigned to Adkins Team
BETHELL, Arnold R. PFC 8th GRADUATE Assigned to Grimes Team
Bettman, Raymond L. T/5 Overhead Personnel/Boat Crew
Bingaman, Harold J. CPL Overhead Personnel/Supply
BLAISE, William F. SGT 3rd GRADUATE Assigned to Sumner Team
Boccelli, Philips J. T/4 Overhead Personnel
BOES, Warren J. PFC 1st GRADUATE Assigned to Barnes Team
Bond, Thomas F. PFC Overhead Personnel
BORG, Robert J. 2LT 4th GRADUATE Sent to ASTC as an observer for the war department. Returned to states after graduation.
BOSCHERT, Norman S. CPL 8th GRADUATE Assigned to Hall Team
Boshears, Chester C. T/5 Overhead Personnel
Bradshaw, Frederick W. LTC Staff/1st Director of Training
BRALEY, Milton L. T/5 7th GRADUATE Returned to Original Unit
Brankovich, Steve G. PVT Overhead Personnel
BRANSON, Alva C. SGT 3rd GRADUATE Assigned to Littlefield Team
Brant, Gale E. SGT Overhead Personnel
BRASSFIELD, Huston F. PFC 8th GRADUATE Returned to Original Unit
BRIDGES, Ralph G. 1LT 9th War Ended While in Training
BRINKMEYER, Donald H. PFC 6th GRADUATE Returned to Original Unit
Brinson, Cecil R. PVT Overhead Personnel
BROUSSARD, Curtis SGT 8th GRADUATE Assigned to Hall Team
BROWN, Donald E. SSG 7th GRADUATE Assigned to Ouzts Team
BRYANT, Alvin J. PVT 9th War Ended While in Training
BULLER, Wilmer CPT/MD 6th GRADUATE Returned to Original Unit
BUNESS, Maurice S. SGT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
BUNT, Jack C. SGT 3rd GRADUATE Assigned to Farkas Team
BUSCHUR, Robert L. PVT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
BUTLER, Gordon H. CPL 2nd GRADUATE Assigned to Hobbs Team
Byers, Robert S. PVT Overhead Personnel
Cahill, John G. PVT Overhead Personnel
CAMERON, Kenneth A. SGT 8th GRADUATE Assigned to Grimes Team (then to Adkins Team)
CANEBARO, Lino PFC 9th War Ended While in Training
Canfield, Richard CPT/M.D. Staff/1st Medical Officer
CARTER, Thomas F. PFC 9th War Ended While in Training
Chahoc, Robert E. PVT Overhead Personnel
CHALKO, HENRY R. 1LT Amphibious Scout Staff/Instructor/Led One Mission, (Scratch)
CHANLEY, Herman S. 1LT 2nd GRADUATE Assigned to Hobbs Team/Received Field Commision/Led His Own Team
CHAMPE, Atlee B. PFC 8th GRADUATE Returned to Original Unit
CHAPMAN, Denny M. T/4 2nd GRADUATE Assigned to Dove Team
CHAPO, Joseph J. SGT 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
CHASE, Robert C. SSG 6th GRADUATE Returned to Original Unit
Chavez, Atanacio CPT Staff/Instructor
Cicippio, Dominick PVT Overhead Personnel
CLEMENT, Floyd SGT GRADUATE Returned to Original Unit
COLE, William 2LT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
COLEMAN, Lawrence E. TSG 3rd GRADUATE Assigned to Sumner Team
COOK, James R. PVT 9th War Ended While in Training
CORPUZ, Ray E. 4th GRADUATE Returned to Original Unit
COX, Gilbert J. SGT 4th GRADUATE Assigned to Nellist Team
Cox, Whitie E. PVT Overhead Personnel
CREAMER, Richard M. SSG 9th War Ended While in Training
Crittenden, Oscar W. PVT Overhead Personnel
CROCKETT, James R. TSG 2nd GRADUATE Assigned to Sombar Team
CROSBY, Clifton C. PVT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
DAHLGREN, Marshall H. 2LT 8th GRADUATE Returned to Original Unit
DAILY, Carl G. PFC 9th War Ended While in Training
DAVIS, Ora M. PFC 1st GRADUATE Assigned to Sombar Team
DERR, George A. 1LT 7th GRADUATE Team Leader
Dixon, Verner H. PVT Overhead Personnel
Dixon, Wallace E. PFC Overhead Personnel
DONNETTE, Le Roy F. PFC NON ATTENDEE Assigned to Rounsaville Team/later
DOUCET, Edward A. PFC 9th War Ended While in Training
DOVE, JOHN M. 1LT 2nd GRADUATE Team Leader
DRAPER, Paul E. T/5 5th GRADUATE Assigned to Ileto Team
DUCKWITZ, Fred O. CPL 9th War Ended While in Training
Dugan, Thomas J. PVT Overhead Personnel/Boat Mechanic
Dulskey, Walter Jr. PVT Overhead Personnel
Dupuy, Wilbert A. PVT Overhead Personnel
DURANT, John L. 1LT 4th GRADUATE Returned to Original Unit, KIA on 20 Oct. 1944 - Maffin Bay, N.G.
Dusserre, Henry B. PVT Overhead Personnel
Easter, Johnny A.  PVT Overhead Personnel
Echavez, Honorato 2LT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
Eddy, Lowell P. 1LT Staff
EDWARDS, Carl PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
EDWARDS, Clarence E. PFC 6th GRADUATE Returned to Original Unit
EGLI, Robert P. PFC 8th GRADUATE Returned to Original Unit
ELLIS, Albert W. SGT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
ELLIS, Richard S. CPL 8th GRADUATE Returned to Original Unit
EMPFIELD, Max D. PVT 8th GRADUATE Returned to Original Unit
Epstein, Leonard SGT Overhead Personnel/Supply
ENRIQUEZ, Nicholas C. PFC 5th GRADUATE Assigned to Chanley Team
EUART, Denmore H. SSG 4th GRADUATE Returned to Original Unit
EVANS, Vance Q. 1LT 3rd GRADUATE Led One Mission/Elements of Lutz Team
FARKAS, Arpad 1LT 3rd GRADUATE Team Leader
Fahrnow, James M. PVT Overhead Personnel
FARRELL, William F. 1LT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
FARROW, James Jr. SGT 5th GRADUATE Assigned to Ileto Team/Led Two Missions, (Scratch)
FEOLA, Frank A. SGT 1st GRADUATE Retained as ASTC Camp Medic from Dec 3, 1943 until 8 Dec 44
FISHER, John G. SSG 2nd GRADUATE Assigned to Dove Team/Led One Mission, (Scratch)
FLYNN, Thomas J. 2LT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
FORRESTER, Charles E. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
FORSYTHE, Maurice L. PVT 9th War Ended While in Training
FOX, Franklin B. SGT 4th GRADUATE Assigned to Rounsaville Team
FOX, George R. PFC 6th GRADUATE Returned to Original Unit
Frank, Benjamin PFC Overhead Personnel
FRIEBERGER, Alvin CPL 9th RETAINEE Unassigned
Friedhoff, Robert J. PVT Overhead Personnel
FROEHLICH, Norman J. 2LT 9th War Ended While in Trainings
Frost, Orcutt W., Jr. T/5 Overhead Personnel/Hochstrasser's typist
Gallagher, John J T/SGT 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
Gambill, Daily P. 1LT Amphibious Scout Staff/Instructor
GASS, John E. T/4 9th RETAINEE Assigned to Adkins Team
GEHRING, Frederick J. T/5 9th War Ended While in Training
GEIGER, John J. PFC 3rd GRADUATE Assigned to Lutz Team
GERSTENBERGER, William C. PVT 2nd GRADUATE Assigned to Reynolds Team
Glasgow, Hezzie J. PVT Overhead Personnel/Cook
GOFF Amos C. PVT 9th War Ended While in Training
Golden, Harry A. PFC Overhead Personnel/ASTC Medic
GOMEZ, Raul V. PVT 1st GRADUATE Assigned to McGowen Team
GONYEA, Clifford A. CPL 2nd GRADUATE Assigned to Lutz Team
Goodwin, Edwin R. WO Staff/Communications Instructor
Graham, William C. PFC Overhead Personnel
GRASMICK, Veldon R. PFC 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
Gray, Howard R., Jr. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
GREENLY, Jack C. PVT 3rd GRADUATE Assigned to Farkas Team
GRESHAM, Logan A. PFC 8th GRADUATE Returned to Original Unit
GRIMES, Donald D. SSG 7th GRADUATE Assigned to Shirkey Team/Later
GRIMES, Willis M. (Martin) 2LT 8th GRADUATE Team Leader
Grube, Paul R. SSG Overhead Personnel
Guyer, Richard D. CPL Overhead Personnel
HALL, Aubrey, L. 2LT 1st GRADUATE Assigned to Barnes Team/Received Field Commission/Team Leader
HALL, John C. S. 1LT 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
HALTER, John U. SGT 9th War Ended While in Training
HAMLIN, Robert D. SGT 7th GRADUATE Assigned to Derr Team
HANSEL, George B. "Buck" PFC 3rd GRADUATE Retained–Unassigned/Overhead
HARD, Harold N. SGT 4th GRADUATE Assigned to Rounsaville Team
HARKINS, Charles F. SSG 1st GRADUATE Assigned to Sombar Team
HARRIS, Derek D. PVT 8th GRADUATE Returned to Original Unit
Harlan, Kenneth E. PVT Overhead Personnel
Harris, Monroe C. PFC Overhead Personnel
Harris, William E. PVT Overhead Personnel
Hart, Donald P. 1LT Staff/Instructor-P.T., Unarmed Combat
Harvey, Vern F. T/4 Overhead Personnel
HASLAM, William E. 7th GRADUATE Returned to Original Unit
HATCHER, Edgar G. SGT 2nd GRADUATE Assigned to Hobbs Team
HEDERICK, Thomas W. PFC 9th War Ended While in Training
HELTON, Howard GRADUATE Returned to Original Unit
HENDERSON, James N. TSG 5th GRADUATE Returned to Original Unit
HENRICKSON, Clifford S. SGT 8th GRADUATE Assigned to Hall Team
HENSEL, Daniel J. PFC 8th GRADUATE Returned to Original Unit
HERYFORD, Glenn L. SSG 4th GRADUATE Performed One Mission with Thompon's Team
HICKS, William H. PVT 5th GRADUATE Retained–Unassigned
HIDALGO, John E. SGT 3rd GRADUATE Assigned to Littlefield Team
HILL, Charley D. SGT 3rd GRADUATE Assigned to Farkas Team
HINES, Harvey L. PVT 7th GRADUATE Assigned to Ouzts Team
HIRATA, Richard Y. T/4 GRADUATE Returned to Original Unit
HLAVSA, William PFC 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
HOBBS, Woodrow H. 1LT 2nd GRADUATE Team Leader
HOCHSTRASSER, Lewis B. CPT 2nd GRADUATE Staff/Adjutant/XO
HOGGLE, James A. PVT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
HOKE, John W. 1LT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
HOLDER, Wendell D. SSG 5th Drowned in Training
HOLDERMAN, Kenneth A. CPL 9th War Ended While in Training
HOLLAND, Dennis J. CPL 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
HOLLOWAY, Ollie J. PVT 7th GRADUATE Returned to Original Unit Dennis J Holland
Housley, Earl T/5 Overhead Personnel
HOWELL, Vergil F. 1st GRADUATE Assigned to Sombar Team
HUGHES, GRADUATE Returned to Original Unit
HURLEY, Harvey J. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit. Killed in a motorcycle accident, on 14 Aug 1945, P.I.
Huss, Otie P. T/4 Overhead Personnel
ILETO, Rafael M. 1LT 5th GRADUATE Team Leader
ISHII, Shoiji T/4 1st GRADUATE Returned to Original Unit
JACOBS, Alfred L. PFC 8th GRADUATE Returned to Original Unit
Jackson, Daniel CPT/M.D. Staff/2nd Medical Officer
Jacobson, Samuel L. "Jake" SGT Overhead Staff/Mechanic
JAMISON, Lucian A. PFC 2nd GRADUATE Assigned to Reynolds Team
JANDT, Richard L. PVT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
Jensen, Jens 2LT Overhead Personnel
JOHNSON, Alfred W. SSG 4th GRADUATE Returned to Original Unit
JOHNSON, James O. 2LT 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
JOHNSON, Joseph A. PVT 1st GRADUATE Assigned to Thompson Team
JONES, Paul B. PFC 3th GRADUATE Assigned to Sumner Team
JONES, Pearl D. PVT 9th War Ended While in Training
KERR, Donald PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
KERSTING, Eugene L. 1LT 5th Drowned in Training
KITTLESON, Galen C. PFC 4th GRADUATE Assigned to Nellist Team
KLOES, Donald R. 7th GRADUATE Returned to Original Unit
KNAGGS, Fred J. SSG 7th GRADUATE Assigned to Ouzts Team
Kokenge, Lawrence N. T/5 Overhead Personnel/Cook
KOLAS, Thomas J. SGT 7th GRADUATE Assigned to Derr Team
Kolson, Adolph S. Overhead Personnel
KOPP, Howell S. CPT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit - dod: 9-25-44 (missing at sea) aboard SEAWOLF
KOTTKE, Robert L. 7th GRADUATE Returned to Original Unit
Krueger, Walter GEN General, Sixth Army
KWIEK, Henry W. T/5 Overhead Personal
LaChaussee, Robert A. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
LAMBERT, Lacy T. PFC 6th GRADUATE Returned to Original Unit, KIA in 1945 while with his parent unit.
Lampard, Ernest T., Jr. 1SG Staff/1st Sergeant
Land, Harvey A. SSG 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
LaQUIER, Francis H. SGT 4th GRADUATE Assigned to Rounsaville Team
LARGO, Theodore T. SSG 1st GRADUATE Assigned to Thompson Team
LEGLEITER, Corwin W. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
LEUGOUD, John P., Jr. PFC 1st GRADUATE Assigned to McGowen Team
LIGHTY, Clarence R. PVT 8th GRADUATE Returned to Original Unit
LITTLEFIELD, Wilbur F. 1LT 3rd GRADUATE Team Leader
Loggins, Henry C. Overhead Personnel
LONG, Johnnie R. SSG 8th GRADUATE Assigned to Grimes Team
LOVE, Edward L. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
LOVETT, John R. PFC 9th War Ended While in Training
LUTZ, William B. 1LT 3rd GRADUATE Team Leader
Macaluso, Joseph S. PFC Overhead Personnel
MACER, Lorne E. PFC 6th GRADUATE Returned to Original Unit
MacFARLANE, Peter SGT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
Mackie, David E. SGT Overhead Personnel/Supply Sgt.
Martin, John A. PFC Overhead Personnel
Mateskon, Victor S. CPT/M.D. Staff/3rd Medical Officer
May, Robert N. PVT Overhead Personnel
McADOO, Winfred E. CPL 2nd GRADUATE Assigned to Reynolds Team
McCALL, Lewis CWO GRADUATE Returned to Original Unit
McChristian, Angel R. PVT Overhead Personnel
McLellan, Thomas E. S/SGT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
McCOMMONS, William E. SGT 9th RETAINEE Assigned to Adkins Team
McCONNELL, Zeke SGT 3rd GRADUATE Assigned to Littlefield Team
McDONALD, Walter A. SGT 1st GRADUATE Assigned to McGowen Team
McGOWEN, JOHN R. C. 1LT 1st GRADUATE Team Leader
McGRAW, Frank G. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
McKIM, John S. 2LT 9th War Ended While in Training
McMILLAN, James O. PFC 6th GRADUATE Returned to Original Unit
McNeil, SGT Overhead Personnel
MEAD, Robert L. PFC 9th RETAINEE Assigned to Adkins Team
MEDINA, Juan B. PFC 6th GRADUATE Returned to Original Unit
MEIER, Carl J., Jr. TSG 6th GRADUATE Returned to Original Unit
MEYERS, Marion C. 1LT Staff/Instructor Performed One Mission with Ileto Team
MILDA, David M. CPL 1st GRADUATE Assigned to Sombar Team
Miller, Carl F. Overhead Personnel
MILLER, George F. 1LT 2nd GRADUATE Returned to Original Unit - dod: 9-25-44 (missing at sea) aboard SEAWOLF
MILLER, Vern H. SSG 2nd GRADUATE Assigned to Hobbs Team
MINZER, Stewart J. SSG 7th GRADUATE Assigned to Derr Team
MOBLEY, Joseph D. 1LT 8th GRADUATE Returned to Original Unit
MOON, Joe 2LT 2nd GRADUATE Assigned to Hobbs Team (Later)/Led Two Missions (Scratch)
MOORE, Richard H. CPL 9th War Ended While in Training
MORRIS, James R. 1LT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
MOTTELER, Delbert Z. CPL 4th GRADUATE Returned to Original Unit
Moyer, Carl F. 2LT 1st GRADUATE Retained as Judo Instructor
Mrozinski, Stephen J. 1SG Staff/Judo Instructor
MULLINS, Keith H. PFC 8th GRADUATE Returned to Original Unit
MUNSON, F.J. 7th GRADUATE Returned to Original Unit
Narup, Leland C. SSG Overhead Personnel
NELLIST, William E. 1LT 4th GRADUATE Team Leader
NIEMELA, Elmer E. PVT 3rd GRADUATE Assigned to Littlefield Team
Niles, Gibson MAJ Staff/3rd Director of Training
Norris, Jessie T. PVT Overhead Personnel
NOVELLA, Joseph F. PFC 8th GRADUATE Assigned to Hall Team
NUGENT, Patrick W. PVT 8th GRADUATE Returned to Original Unit
O’DONNELL, Thomas P. PVT 8th GRADUATE Returned to Original Unit
Olson, Wyman G. T/4 Overhead Personnel/Mess Hall
ONYAN, Malcolm E. SSG 4th GRADUATE Returned to Original Unit
ORDWAY, Ernest A. SGT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
ORTIZ, Anthony J. SSG 1st GRADUATE Assigned to Thompson Team
OUZTS, Wilmot B. 1LT 7th GRADUATE Team Leader
PACIS, Juan D. SGT 5th GRADUATE Assigned to Chanley Team
PACKARD, Warren III SSG 7th GRADUATE Returned to Original Unit
PAMBERTON, Amos R. PFC 9th War Ended While in Training
PARISH, Elijah SSG 9th RETAINEE Assigned to Williams Team
PARKER, Douglas J. PFC 9th War Ended While in Training
PARTRICK, Arthur L. PFC 9th War Ended While in Training
Patterson, Paul L. PVT Overhead Personnel
Pearce, Clarence C. T/5 Overhead Personnel
Peck, Marvin SSG Overhead Personnel/Medic
PEEBLES, Francis E. 2LT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
Perdieu, Henry A. Overhead Personnel
PETERSON, Robert 7th GRADUATE Returned to Original Unit
PHIGLER, John J. PVT 9th RETAINEE Assigned to Adkins Team
PHILLIPS, John E. SGT 2nd GRADUATE Assigned to Dove Team
PIKE, De Rue PVT 9th War Ended While in Training
PINES, Roger J. 2LT 8th GRADUATE Returned to Original Unit
PITCAIRN, John O. PVT 1st GRADUATE Assigned to Barnes Team
Polk, John F. MAJ Staff/Instructor/First Executive Officer
Porch, Charles H. SSG Overhead Personnel
PRATT, Charles A. CPL 4th GRADUATE Returned to Original Unit
PULITO, Alfred PVT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
RADEMACHER, Clarence E. PVT 8th GRADUATE Returned to Original Unit
RAKER, Philip A. PVT 9th War Ended While in Training
RAMIREZ, Caesar J. TSG 1st GRADUATE Assigned to McGowen Team
RAUMAN, J. W. SGT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
RAWLING, Russell L. PVT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
Rawolle, Frank LTC Director, Special Intelligence Subsection, G-2, Sixth Army
RAY, Irvin G. 2LT 2nd GRADUATE Assigned to Dove Team/Received Field Commission
RENHOLS, Edward J. PVT 3rd GRADUATE Assigned to Sumner Team
REYBURN, Warren J. CPL 7th GRADUATE Returned to Original Unit
REYNOLDS, Gean H. 1LT 2nd GRADUATE Team Leader
REYNOLDS, William G. SGT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
Richardson, Bethel I. PFC Overhead Personnel
ROBERTS, John A. 1LT 1st GRADUATE Assigned to McGowen Team/Received Field Commission/Led One Mission, (Scratch)
ROBY, James W. T/5 2nd GRADUATE Assigned to (Scratch) Team
ROESLER, Oliver J. SSG 3rd GRADUATE Assigned to Lutz Team
ROGERS, Paul F. SGT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
Rohder, George H. CPL Overhead Personnel/Driver
ROMMEL, William 2LT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit, KIA 23 Oct 1944 while with his parent unit aboard PT-494
RONDELL, Guy F. SGT 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
Root, Stacey H. PVT Overhead Personnel
ROSS, Bob SGT 3rd GRADUATE Assigned to Lutz Team
ROSS, David M. 1LT 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
ROSS, William M. 1LT 5th GRADUATE Returned to Original Unit
ROTCH, Kenneth R. PFC 4th GRADUATE Returned to Original Unit
ROUNSAVILLE, Tom J. 1LT 4th GRADUATE Team Leader
Roupa, Eduardo F. PFC 1st GRADUATE Returned to Original Unit, KIA (3 Apr 1945) in Germany w/ 513th PIR 17th ABN Div
Rowland, Preston B. 1LT Staff
ROY, Phillip L. PVT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
Rudy, Overhead Personnel
RUF, William L. PVT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
RUSSELL, Jay V. 1LT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
Saimond, William PFC Overhead Personnel
Salagovic, Frank T. PVT Overhead Personnel
SANTOS, Terry R. CPL 4th GRADUATE Returned to Original Unit
SERGEANT, Eddy PVT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
SARGENT, Frank R. 1LT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
SAVARD, Robert F. 2LT GRADUATE Returned to Original Unit
Schale Fred H. SSG Overhead Personnel/Carpenter
SCHERMERHORN, Robert T. CPL 3rd GRADUATE Assigned to Sumner Team
Sciortino, Gaspare C. PFC Overhead Personnel
SCOTT, Leonard J. SSG 2nd GRADUATE Assigned to Reynolds Team
SEEGLITZ, Stuart T. CPL 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
Selman David W. PVT Overhead Personnel
SHEEHAN, Thomas J.,III 1LT 9th War Ended While in Training
SHEPARD, Kenneth C. PFC 6th GRADUATE Returned to Original Unit
SHIPP, Edgar C., Sr. PVT 9th War Ended While in Training
SHIPP, James GRADUATE Returned to Original Unit
SHIRKEY, Robert L. 1LT 7th GRADUATE Team Leader
SHULLAW, Robert E. PFC 3rd GRADUATE Assigned to Lutz Team
Shults, Hubert E. PVT Overhead Personnel
SIASON, Thomas A. SSG 4th GRADUATE Assigned to Nellist Team
SLINGER, James W. PVT 9th War Ended While in Training
SMITH, Andy E. CPL 4th GRADUATE Assigned to Nellist Team
Smith, Arven C. PVT Overhead Personnel
Smith, Earl H. PVT Overhead Personnel
SMITH, Hobert G. PVT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
SMITH, James B. SGT 9th War Ended While in Training
Smith, Merle D. SSG Overhead Personnel
SNYDER, Eugene L. PFC 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
Sollman, Laurence F. PFC Overhead Personnel
SOMBAR, Michael J. 1LT 1st GRADUATE Team Leader
SPARKS, Harold L. SSG 3rd GRADUATE Assigned to Farkas Team
STARK, Winfield J. GRADUATE Returned to Original Unit
STEELE, James D. SGT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
STEWART, Charles J. SGT 7th GRADUATE Assigned to Derr Team
Stewart, Robert Overhead Personnel
STONE, Clyde E. PVT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
STRAUBE, Robert C. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
Stuntz, Mayo S. CPT Staff/S-4
Sukup. Fred A. 1LT Staff/Boat Instructor
SULLIVAN, William C. PFC 8th GRADUATE Returned to Original Unit
SUMNER, Robert S. 1LT 3rd GRADUATE Team Leader
SUNN, Joshua PFC 1st GRADUATE Assigned to Thompson Team
SWAIN, William G. SSG 8th GRADUATE Assigned to Hall Team
Swenson, George W.P. 1LT Staff/Instructor Performed two missions with McGowen early on.
Sweeney, Overhead Personnel
Swinney, James S. PFC Overhead Personnel
TAYLOR, Lawrence E. SSG 8th GRADUATE Assigned to Moon Team
TEAGUE, Harold M. T/4 7th GRADUATE Returned to Original Unit
TEAGUE, William E. PFC 7th GRADUATE Assigned to Derr Team
TEEPLES, Robert W. PFC 1st GRADUATE Assigned to Barnes Team
Templeton, Kester L. PVT Overhead Personnel
THOMPSON, George S. 1LT 1st GRADUATE Team Leader
THROGMORTON, Allen H. SST 3rd GRADUATE Assigned to Chanley and Littlefield Team
TISON, Sidney S., Jr. 1LT 7th GRADUATE Staff/Instructor
TODD, Samuel H. PVT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
TOWN, Clifford E. SGT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
TOWNSEND, Clyde S. PFC 7th GRADUATE Assigned to Shirkey Team
TRUAX, Alvin P. PVT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
TSINGINE, Byron L. SGT 1st GRADUATE Returned to Original Unit
TUCKER, Clinton R. SSG 7th GRADUATE Assigned to Shirkey Team
TUCKNESS, Ralph H. PFC 4th GRADUATE Returned to Original Unit
TURNER, Howard S. PFC 2nd GRADUATE Returned to Original Unit
TURNER, Jessie L. GRADUATE Returned to Original Unit
Tyler, SSG Overhead Personnel
URBANO, George R. CPL 4th GRADUATE Returned to Original Unit
Valentine, Alvin E. PVT Overhead Personnel
VAQUILAR, Rufo V. PFC 4th GRADUATE Assigned to Rounsaville Team
VEGA, Cruz C. PFC 8th GRADUATE Assigned to Grimes Team
VICKERY, Chester B. 1LT 7th GRADUATE Team Leader/Took over Sumner Team (July 45)
Vilipski, John F. PFC Overhead Personnel
VILCAN, Alvin J. SSG 1st GRADUATE Returned to Original Unit
Vincent, Frank T/5 Overhead Personnel
VINEYARD, Conrad M. CPL 9th War Ended While in Training
Vinston, Charles PVT Overhead Personnel
VISCHANSKY, Peter SGT 5th GRADUATE Assigned to Ileto Team
VORE, Murrell R. PFC 9th RETAINEE Assigned to Moon Team
Waddell, Arthur W. T/5 Overhead Personnel
WAIT, Irving SGT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
WALSH, Edward W. PFC 7th GRADUATE Assigned to Ouzts Team
WALTERS, Robert G. PFC 5th GRADUATE Assigned to Chanley Team
WANGRUD, Ray W. SGT 3rd GRADUATE Assigned to Reynolds Team
Ward, Elmer A. PVT Overhead Personnel
WATSON, Glendale SSG 5th GRADUATE Assigned to Chanley Team
WATSON, Lee F. PFC 9th RETAINEE Assigned to Williams Team
WATSON, Ray (Moose) LT AUSTRALIAN ARMY Instructor/Junglecraft and Jungle Survival
WATSON, William R. 1LT 2nd GRADUATE Assigned to Reynolds Team (Later)
Webb, Overhead Personnel/Camp Quartermaster
Weeks, Earskin G. PFC Overhead Personnel
WEILAND, Harry D. SSG 3rd GRADUATE Assigned to Sumner Team
WENTE, William Z. PFC 8th GRADUATE Returned to Original Unit
WENTINK, James T. PFC 4th GRADUATE Returned to Original Unit
White, Horton V. COL G-2, Sixth Army
WHITE, Thomas PVT 1st GRADUATE Returned to Original Unit
WHITTLESEY, Max M. SSG 7th GRADUATE Returned to Original Unit
WHITNEY, Patrick T/5 7th GRADUATE Returned to Original Unit
WIGGINS, Robert C. SSG 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
WILCOX, Darwis E. PFC 7th GRADUATE Returned to Original Unit
Wilkins, Wilber L. PFC Overhead Personnel
Williams, Homer A. MAJ Staff/2nd Director of Training
WILLIAMS, Howard E. 1LT 9th RETAINEE Team Leader
WILLIAMS, Kenneth B. 7th GRADUATE Returned to Original Unit
Williamson, Guy R. PFC Overhead Personnel
WINKLER, Wayne D. 7th GRADUATE Returned to Original Unit
WISMER, Wilbert C. T/5 4th GRADUATE Assigned to Nellist Team
WOJCIECHOSKI, Edward A. SGT 3rd GRADUATE Returned to Original Unit
Wolack, Matthew L. SGT Overhead Personnel
WOLFF, Herbert E. PVT 6th GRADUATE Returned to Original Unit
WOOD, Paul E. 1LT 4th GRADUATE Returned to Original Unit
WOOD, Rhys C. CPT ? GRADUATE Returned to Original Unit
WOODY, Robert L. PVT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
WOOTEN, Lowell C. PFC 9th RETAINEE Assigned to Adkins Team
WRIGHT, Freddie SGT 7th GRADUATE Returned to Original Unit
Yaromey, Ferdinand PVT Overhead Personnel
YORK, Elijah H. SGT 7th GRADUATE Assigned to Ouzts Team
Zukosky, Albert CWO Staff/Instructor/Demolitions
ZWER, Michael S. SGT 7th GRADUATE Assigned to Shirkey Team
ASTC CANDIDATE ROSTER
PENDING VERIFICATION We are attempting to verify. Per ASHF guidelines, all we need is another Scout to vouch for them.
Below is all the info we have.
Angel, Clarence M.
Culver, Harold
Evera, Karl J. SSG
Kocowsky, Steven N.
McCREADY, Robert A. SGT
Nebbia, Pete D. SSGT
Sena, Canuto A. s/n: 38000532, 158th Inf
Wayne, Robert A. s/n: 35533107, dob: 1924, Home Town: Barberton, OH
Back to
Alamo Scouts Home Page